DF-forslag ville sende christianit på rådhuset

Det, vi foreslår, er det mest demokratiske. Det er, som da vi lærte at regne i folkeskolen: Hvis et parti har fået 0,5 procent af stemmerne, har de ret til at få indflydelse.
Morten Marinus
Kommunalordfører, Dansk Folkeparti
- Dansk Folkeparti vil ændre på måden, mandaterne fordeles på ved kommunalvalg.
- Den nuværende metode, D'hondt, begunstiger store partier.
- Den metode, DF foreslår, største brøk, begunstiger mindre partier.
- Økonomi- og Indenrigsminsteriet har regnet på Dansk Folkepartis forslag.
- Beregningerne viser, at DF-forslaget havde givet minipartier som Christiania Listen og Demokratisk Fælleskab mandater ved det seneste kommunalvalg i 2009.
- Til gengæld ville forslaget koste store partier det absolutte flertal i flere kommuner.
"Det ville værre det mest demokratiske set fra min stol," siger Morten Marinus, kommunalordfører for Dansk Folkeparti.
Dansk Folkeparti foreslår, at man ændrer måden, mandaterne fordeles på ved kommunalvalgene på en måde, der vil være til gavn for mindre partier.
Økonomi- og Indenrigsministeriet har nu regnet på, hvordan mandaterne ville være blevet fordelt, hvis den metode, Dansk Folkeparti foreslår, havde været benyttet i 11 forskellige kommuner ved kommunalvalget i 2009.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste































