DF redder Eva Kjer i GDA-sag

På målstregen kommer Jørn Dohrmann (DF) nu fødevareminister Eva Kjer Hansen (V) til undsætning i sagen om fødevareindustriens GDA-mærke.Jeg kan nu kæmpe videre i forhold til at varetage de danske interesser omkring mærkningsreglerne. Det kommer ikke formelt på rådets dagsorden før engang hen på efteråret, men jeg vil for eksempel bede kommissæren om at sætte et arbejde i gang i EFSA i forhold til, hvordan man kan definere portionsstørrelserne.
Eva Kjer Hansen
Fødevareminister (V)
Han trækker nu i denne omgang sin støtte til den omtalte beretning i Folketingets Fødevareudvalg, som ellers ville have pålagt ministeren at arbejde mod GDA'en i EU.
"Vi har fået et halvt år ekstra. Vi skal bruge tiden bedst muligt og overbevise industrien om de justeringer, vi gerne vil have, så vi kan få en forbedret GDA. Derfor kommer der ingen beretning i denne omgang," siger Jørn Dohrmann, formand for Folketingets Fødevareudvalg.
Han begrunder sit valg med, at Europa-Parlamentet (EP) har udskudt sin behandling af omkring 1200 ændringsforslag til EU-Kommissionens forslag til efter sommer, og at medlemslandene på den konto køber sig ekstra tid. Derfor er der ingen grund til at haste en udvalgsberetning igennem, så i stedet vil han nu afvente den bebudede høring om sagen i april eller maj måned.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste































