DF vil ikke betale regning for flygtningeboliger

Vi har et helt andet løsningsforslag. Det her går i den modsatte retning, hvor man laver parallelsamfund ude i kommunerne. Det, mener vi, er forkert.
René Christensen (DF)
Finansordfører
Dansk Folkeparti vil ikke være med til at betale regningen for regeringens aftale med kommunerne om at bruge 640 millioner kroner på flygtningeboliger.
Folketingets finansudvalg skal onsdag tage stilling til finansieringen af regeringens to-partsaftale med KL om flygtningeboliger.
Aftalen betyder, at der blandt andet skal afsættes 640 millioner kroner som et tilskud til små almene boliger målrettet flygtninge. Dansk Folkeparti har stillet en række opklarende spørgsmål til udlændinge-, integrations- og boligminister Inger Støjberg (V) om det aktstykke, der skal til for at åbne Finansministeriets pengekasse.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne









































