Diskret udvalgs-rokade gør livet lettere for Løkke

En udvalgs-rokade betyder, at statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) kan sidde lidt mere trygt på statsministertaburetten.
Venstre har afgivet formandsposten i Folketingets Grønlandsudvalg, der tidligere var besat af Marcus Knuth, til Aleqa Hammond, som nu er løsgænger, men tidligere var valgt for det grønlandske Socialdemokrati, Siumut.
Til gengæld for formandsposten har Aleqa Hammond lovet, at hun ikke vil stemme imod Venstre i såkaldte kabinetsspørgsmål – altså spørgsmål, der kan vælte regeringen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter



































