
#dkpol i Amerika 6: "Amerika vil ikke forstyrres"

Denne uge i #dkpol:
Jakob Nielsen opsøger nogle af de amerikanere, han lærte at kende, mens han boede i USA. Formålet er at dykke ned under al støjen fra Donald Trump og finde ud af, hvad almindelige amerikanere tænker om det, der sker med deres land.
I det sjette og sidste afsnit møder han Michael Power - en hvis pensionist fra Connecticut, der er godt og grundigt træt af alt råberiet i amerikansk politik. Derhjemme taler hverken pm våben eller Trump med sin kone - for de er alt for uenige. Til sidst ia afsnittet kommer der en email, som får en masse brikker til at falde på plads.
Bemærk: Efter sommerferien er løbeklubben tilbage 15. august. Her starter vi igen foran Altinget på Ny Kongensgade 10 i København klokken 08.00.
Vært: Jakob Nielsen, ansvarshavende chefredaktør på Altinget
Producer: Emma Klitnæs, Mathilde Brieghel og Mads Outzen

Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste

































