Guldsmed Hofmanns datter fra Odense fik et forunderligt liv, ser man af hendes lange biografi i opslagsværket Blå Bog.
Efter at være blevet student var Anne-Lise Salling Larsen elev på Odense Sygeplejeskole 1954-57 og virkede så som sygeplejerske i ind- og udland.
Så begyndte karrieren at tage fat: Hun blev ledende sygeplejerske ved Københavns Amtssygehus i Glostrup og Bispebjerg Hospital 1965-71 og var så ansat ved fagbladet "Sygeplejersken" 1974-78.
Så virkede hun som forskningssygeplejerske ved Dansk Institut for Sundheds- og Sygeplejeforskning og Hvidovre Hospital 1982-93 og blev udnævnt til forskningsrådsprofessor ved Odense Universitet (SDU) 1993-98.
Imens havde hun i 1990 nået at tage en doktorgrad - også fra Odense Universitet.
Sideløbende bekendte Anne-Lise Salling Larsen politisk kulør og var medlem af bestyrelsen for Venstre lokalkreds for Lyngby/Taarbæk og af amtsbestyrelsen for Venstre i Københavns Amt 1986-94. Hun var endvidere medlem af Ældrerådet i Lyngby-Taarbæk Kommune 2002-09.
Hun overleves af sin mand siden 1967, speciallæge Mogens Salling Larsen.
Bisættelse torsdag 3. februar kl. 12 fra Virum Kirke.
Indsigt
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Stor vælgeranalyse viser enorme forskelle på blå partier. En akilleshæl for blokken, mener politisk redaktør
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år



















































