Dyhr: Interessante perspektiver i førerløse S-tog

Metroen ligger primært under jorden, og det er ikke tilfældet på S-banen, der kører ude i det åbne land. Derfor er det meget vigtigt, at sikkerheden er på plads.
Carsten Jokumsen
Kommunikationsansvarlig i Dansk Jernbaneforbund
Skal S-tog køre førerløst og automatisk som metroen i fremtiden?
Det er der meget, som taler for, mener transportminister Pia Olsen Dyhr (SF):
"Når man ser på, hvilken succes metroen har været, fordi der hele tiden kommer tog, så må man sige, at der er interessante perspektiver i at gøre det samme med S-togene. Det er jeg klar til at kigge nærmere på sammen med de politiske partier på Christiansborg," siger hun til Altinget.dk
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter



































