
Stine Bosse har i 15 år siddet som bestyrelsesformand for Planbørnefonden.
Det er nu slut til juni.
Det oplyser organisationen i en pressemeddelelse mandag.
"Jeg er stolt af, at PlanBørnefondens fundament og rækkevidde er stærkere end nogensinde før som én af Danmarks største børnerettighedsorganisationer," udtaler Stine Bosse og fortsætter:
"At drive en stor nonprofitorganisation kræver en høj grad af professionalisme og strategisk tæft, og det har organisationen i enestående grad bevist, at den kan. Derfor er det også det rette tidspunkt for mig at takke af."
Hun takker af fra formandsposten i Planbørnefonden ved det ordinære bestyrelsesmøde i juni 2024. Bestyrelsen vil her konstituere sig med en ny formand, oplyses det i pressemeddelelsen.
"Stine har været en stor katalysator for vækst og innovation inden for vores organisation. Hendes udsyn og lederskab har været afgørende for, at vi har kunnet tilpasse os og trives i et skiftende globalt landskab," udtaler Dorthe Petersen, der er administrerende direktør i PlanBørnefonden.
Stine Bosse er i øjeblikket spidskandidat for Moderaterne til europaparlamentsvalget 9. juni.
I en ny Epinion-måling lavet for Altinget og DR står hun til at miste det mandat, hun ellers var spået i tidligere målinger.
Omtalte personer
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering











































