Køb abonnement
Annonce

Ekspert: Danmark er fortsat i top fem til at huse magtfuldt EU-agentur

Danmark har stadig gode chancer for at blive hjemsted for EMA, vurderer ekspert efter EU-Kommissionens evaluering af kandidaternes tilbud.
Danmark har stadig gode chancer for at blive hjemsted for EMA, vurderer ekspert efter EU-Kommissionens evaluering af kandidaternes tilbud.Foto: /ritzau/Sebastian Buur Gunvald
3. oktober 2017 kl. 11.50

Danmark ligger stærkt i feltet over lande, der vil huse Det Europæiske Lægemiddelagentur, EMA.

Sådan lyder det, efter EU-Kommissionen har lavet en vurdering af de 19 lande, der har ansøgt om at lægge hjem til agenturet, når det skal forlade London som følge af briternes udtrædelse af EU.

”Jeg vil roligt sige, at Danmark fortsat ligger i top fem. Det er der ingen tvivl om,” siger Steffen Thirstrup, international medicinalrådgiver og tidligere chef i Lægemiddelstyrelsen.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026