Er KD's hjemmeside klar til valg?

Rasmus Jønsson, cand.comm. og politisk kommentator
Fire politiske/kommunikative kriterier:
- Skarphedsfaktor
- Målgruppeorienteret
- Sammenhæng med øvrige kampagneaktiviteter
- Originalitet
Dommer for design og digital formidling:
Morten Gade, cand.comm. og digital chef i FDB
Fire digitale/designmæssige kriterier:
- Brugervenlighed
- Brugeroplevelse
- Medievalg
- Dialog
Altinget.dk bringer i disse uger anmeldelser af alle folketingspartiernes hjemmesider. Er Kristendemokraternes hjemmeside klar til det forestående valg? Læs Rasmus Jønssons og Morten Gades anmeldelse, hvor de slutter af med at give en overordnet karakter fra 1-10.
Politik og kommunikation
Af Rasmus Jønsson, cand.comm.
Det er ikke så tit, man har anledning til at smutte en tur forbi Kristendemokraternes hjemmeside, men den er absolut et par klik værd. Siden er overskuelig, og i modsætning til flere af de andre partiers hjemmesider er der masser af holdninger, både til generelle politiske spørgsmål, men også til aktuelle problemstillinger.
Personlig vinkel fejler
Forsiden skæmmes dog lidt af, at man bliver mødt af et kæmpe foto af landsformand Bjarne Hartung Kirkegaard og sloganet "Vælg med hjertet". At forsøge en personlig branding af en landsformand, som ingen kender, virker tåbeligt, og yderligere har sloganet ingen værdi, fordi der stort set ikke er nogen, der kender til, hvad Hartung har på hjerte.
Den plads burde være afsat til en række mærkesager og fokusområder, der meget præcist fortæller vælgerne, hvad de får for et kryds ved det lille parti, der kæmper for at komme over spærregrænsen. For selvom der er en masse holdninger og meninger på hjemmesiden, mangler der et par klare mærkesager, som kunne give KD en selvstændig profil på det politiske landkort.
Projektet lever stadig
Men selvom der ikke er mange, der tror på, at det bliver denne gang, KD skal tilbage i Folketinget, signalerer hjemmesiden klart, at partiet er i live endnu og tror på projektet. Set i forhold til, hvor få ressourcer, partiet har, og hvor lille en rolle de spiller, er der en god energi på siden. Og til trods for det manglende fokus og tydelige mærkesager, fungerer det fint, at partiet har mange meninger om meget forskelligt og at de fleste af de meninger ikke udspringer af økonomiske beregninger og rapporter, men af værdier og grundlæggende samfundssyn.
Design og digital formidling
Af Morten Gade, cand.comm.
KD har fået ny hjemmeside for nylig. Det kan man se, fordi noget af det mest synlige på den nye hjemmeside er et link til den gamle hjemmeside. De fortæller ikke hvorfor, men grunden er måske, at de ikke er så stolte af den nye. Det har de heller ikke grund til at være.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
Nyhedsoverblik

Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen

Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse

Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?









































