EU-konflikt med Færøerne og Norge om russiske fiskeaftaler spidser til

BRUXELLES: Norge stod til solid verbal afklapsning under et EU-møde i denne uge for sit parløb med Rusland i Nordøstatlanten, hvilket Færøerne også er blevet kritiseret for.
Ved et møde tirsdag blandt embedsmænd fra de 27 EU-medlemmer, der behandler forholdet til EFTA-landene Norge, Island, Schweiz og Liechtenstein, haglede kritikken ned over nordmændene for at føre fælles politik med russerne på et tidspunkt, hvor EU har lagt forholdet til den østlige nabo på is.
Der var stor bekymring fra EU-Kommissionen, der forhandler på EU-landenes vegne i den såkaldte Nordøstatlantiske Fiskerikommission (NEAFC), da de aflagde rapport fra en samling i november, hvor både nordmændene og Kongeriget Danmark på vegne af Færøerne og Grønland stillede sig på russernes side mod EU på en række sager.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.





































