EU-udspil skærer dansk landbrugsstøtte med en kvart milliard

Det her går direkte ud og påvirker indkomsten hos vores medlemmer, og det er et udtryk for, at landmændene også er med til at skulle betale for Brexit og for nogle af de nye ambitioner, man har på grænse, immigration og andet.
Niels Lindberg Madsen
EU-politisk chef, Landbrug & Fødevarer
Danske landmænd kan godt se frem til at skulle klare sig for færre støttekroner.
Fredag fremlagde EU-Kommissionen sit forslag til, hvordan den fælles landbrugspolitik skal se ud efter 2020.
For Danmark betyder det, at den direkte landbrugsstøtte falder fra knap 6,6 milliarder kroner til cirka 6,3 milliarder kroner, svarende til et fald på 3,9 procent i løbende priser.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform





































