Jan Helmer
Casper HedegaardEuropabevægelsen ansætter ny direktør og landssekretær

Europabevægelsen skifter ud i ledelsen.
Det skriver den tværpolitiske organisation i en pressemeddelelse.
Jan Helmer skal være direktør og landssekretær i Europabevægelsen. Det sker efter Casper Hedegaard har meddelt, at han bliver organisations- og udviklingschef hos Moderaterne.
Den tiltrædende direktør for Europabevægelsen har en stor ledelsesmæssig erfaring, hvor han blandt andet har været direktør for Jordemoderforeningen i 11 år, samt været konsulent i HK med ansvar for det europæiske og internationale område.
”Der har aldrig været et vigtigere tidspunkt for det europæiske samarbejde, og det glæder jeg mig til at kaste mig ind i kampen for. Vi skal skabe et endnu større folkeligt engagement omkring det europæiske samarbejde og projekt,” siger Jan Helmer.
”Med sine stærke kompetencer og store erfaring med medlemsstyrede organisationer skal Jan fortsætte den rejse, vi allerede er på, hen imod at blive en endnu mere professionel organisation. Samtidig skal Europabevægelsen have en endnu større stemme i den offentlige debat om Europas fremtid. Jeg er sikker på, at Jan er den rette til at løse denne store og vigtige opgave,” siger Europabevægelsens landsformand, Jens-Kristian Lütken.
Helmer har hidtil siddet som medlem af Europabevægelsens forretningsudvalg.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker



































