
BRUXELLES: Når Volodymyr Zelenskyj gæster et EU-topmøde torsdag, så ved den ukrainske præsident, at de europæiske ledere nærmer sig en beslutning af potentielt eksistentiel betydning for hans krigshærgede land.
Det handler om de enorme pengebeløb, der er nødvendige for at fortsætte forsvaret af Ukraine, nu hvor der stadig ikke er udsigt til fred.
Ganske vist ser det ud til, at den amerikanske præsident foreløbig har opgivet at afholde det topmøde med Ruslands Vladimir Putin, som ellers blev annonceret for nogle dage siden. Men Donald Trumps sympati for Putin er fortsat tydelig. I fredags måtte Zelenskyj igen høre på skældsord og trusler i Det Hvide Hus, fordi han ikke vil overgive store dele af sit land til russerne.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.











































