Køb abonnement
Annonce
Om  
Peter Sterup

Tidligere generalsekretær for Konservative forlader partiet efter 58 år

30. august 2023 kl. 06.39

K-veteran Peter Sterup har meldt sig ud af Konservative i protest mod den måde, partiet arbejder. På sin vej ud ad partidøren opfordrer han samtidig Søren Pape Poulsen til at trække sig som formand.

Det skriver Berlingske.

Peter Sterup meldte sig som 16-årig ind i partiet. Som voksen opstod der en stormende forelskelse i den "pragmatiske", "midtersøgende" og "socialt bevidste" udgave af det borgerlige folkeparti.

Siden spillede han en nøglerolle under Konservatives storhedstid, hvor han i perioden 1992 til 1998 havde den centrale post som generalsekretær i partiet på opfordring fra partiets ikon og statsminister Poul Schlüter.

Men nu er det nok:

"Jeg synes, der har været mange, mange skæverter. Valgkampen var en deprimerende og grotesk oplevelse set med konservative øjne," siger Peter Sterup, der også kortvarigt har været folketingsmedlem, til Berlingske.

Den historiske maveplasker

Særligt ét øjeblik på valgaftenen i 2022 blev udslagsgivende for, at han nu ikke længere er medlem, fortæller han.

Øjeblikket indtraf, da Søren Pape Poulsen ankom til valgfesten i børsbygningen i København foran partimedlemmer og hujende unge konservative.

"Det pinligste var, da han efter den historiske maveplasker kom over til de der skrigende Pape-power-individer, som han havde fået samlet," siger Peter Sterup til Berlingske.

 

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026