Første kvindelige præsident udpeget i Etiopien
Sahle-Work Zewde blev torsdag valgt af Parlamentet i Etiopien som landets nye præsident. Hun overtager posten fra Mulatu Teshome, der trak sig onsdag 24. oktober. Det skriver Globalnyt.
Hun er den første kvindelige præsident i landet og blev vagt efter en regeringsrokade, der samtid betyder, at halvdelen af landets ministre i dag udgøres af kvinder – herunder posten som forsvarsminister, der blev tildelt Aisha Mohammed.
Posten som præsident er primært ceremoniel, da den reelle magt ifølge landets grundlov ligger hos premierministeren.
Sahle-Work Zewde har tidligere været landets ambassadør i Senegal og Djibouti og har haft flere topposter i FN. Senest har hun været FN’s generalsekretærs repræsentant ved Den Afrikanske Union.
Med regeringsrokaden bliver Etiopien det andet land i Afrika, som har en lige kønsfordeling i regeringen. Det første land var Rwanda.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform














































