Køb abonnement
Annonce
Om  
Jeanette Ringkøbing Rothenborg
Birgitte Qvist-Sørensen

Folkekirkens Nødhjælp ansætter ny medie- og kampagnechef

2. juni 2020 kl. 16.28

Folkekirkens Nødhjælp har ansat ny medie- og kampagnechef.

Valget er faldet på 50-årige Jeanette Ringkøbing Rothenborg, som tidligere har været kommunikationschef i Red Barnet.

Det oplyser Folkekirkens Nødhjælp i en pressemeddelelse.

Den nye medie- og kampagnechef har senest været selvstændig rådgiver. Tidligere har hun været ansat i Red Barnet, Center for Familieudvikling. Ligeledes har hun været ansat som journalist på Politiken.

Nu skal hun bringe den brede erfaring med ind i Folkekirkens Nødhjælp. En udfordring, hun ser frem til:

”Hvis COVID19-krisen har lært os noget, så er det, at verden hænger sammen. Vi påvirkes af hinandens livsvilkår, og vi er direkte afhængige af hinandens handlinger. Fattigdom, konflikter og klimaforandringer er globale udfordringer, vi må stå sammen om at løse. Vi har mulighed for at skabe positive forandringer, hvis vi engagerer os i fællesskab,” udtaler Jeanette Ringkøbing Rothenborg i pressemeddelelsen.

Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær, Birgitte Qvist-Sørensen fortæller i pressemeddelelsen, at den nye kampagnechef skal være med til ”at engagere danskerne i vores arbejde for en mere retfærdig verden.” Et engagement, som omhandler såvel genbrug og madspild som partnerskaber med borgere og virksomheder.

Jeanette Ringkøbing Rothenborg er uddannet cand.merc.int. med speciale i udviklingsøkonomi og internationale relationer ved Copenhagen Business School.

Hun tiltræder stillingen som medie- og kampagnechef 1. august.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026