Foreningen Folkemødet ansætter Kristian Lind som ny programchef, skriver foreningen i pressemeddelelse. Kristian Lind skal forsøge at få den voldsomme interesse for Folkemødet på Bornholm til at vokse yderligere.
"Folkemødet har siden sin begyndelse i 2011 vokset sig til Danmarks største folkefest for dialog, demokrati og politik med omkring 100.000 besøgende sidste år, og jeg ser meget frem til at være med til at videreudvikle program og indhold på en så vigtig, demokratisk begivenhed, som Folkemødet har udviklet sig til," siger den nye programchef i pressemeddelelsen.
Kristian Lind er oprindeligt fra Bornholm og har siden 2012 været ansat hos Finansforbundet som politisk kommunikationsansvarlig, og han forsætter i stillingen sideløbende med det nye job som programchef. Han har en kandidat i erhvervsøkonomi og virksomhedskommunikation fra Copenhagen Business School.
Foreningen Folkemødet har udover ansættelsen af Kristian Lind også valgt at ansætte Anita Jakobsen Aird, og med tilføjelsen af de to er hele sekretariatet på plads til dette års Folkemøde på Bornholm.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste





































