Jan Villadsen
Anders DybdalFormand og initiativtager til Cevea giver formandsposten videre
Tænketanken Cevea står overfor et internt formandsskifte og en afsked med en af tænketankens initiativtagere.
Formanden Anders Dybdal stopper som formand og overdrager posten til bestyrelsesmedlem i Cevea og gruppeformand i Transportgruppen i 3F Jan Villadsen.
Det oplyser Cevea i en pressemeddelelse.
I forbindelse med formandsskiftet får Cevea også en ny næstformand i form af Christina Krzyrosiak Hansen, der er medlem af bestyrelsen og borgmester for Socialdemokratiet i Holbæk.
Omrokeringen i formandsskabet betyder, at Anders Dybdal forlader tænketanken, som han selv er initiativtager til og har været en del af siden stiftelsen i 2008.
"Det har været en svær beslutning, som har været længe undervejs. Jeg føler, at Cevea lidt er mit barn. Samtidig har jeg det sådan, at Cevea nu er klar til at stå på egne ben," udtaler Anders Dybdal i pressemeddelelsen.
Han tager dermed afsked med sit formandsskab gennem to et halvt år og et konsekvent fremmøde med deltagelse i samtlige bestyrelsesmøder siden stiftelsen.
Formandsskabet bliver dog indenfor Ceveas inderkreds. Den nye formand Jan Villadsen har løbende samarbejdet med Anders Dybdal i bestyrelsen og vil føre de takter videre, men med øget fokus på det økonomiske fundament.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste

































