Forsvaret arbejder stik imod regeringsplan for mere natur

32.000 hektar af den danske jord hører under Forsvarsministeriet, og her skal naturen have lov at vokse mere vildt end i dag til gavn for plante- og dyrearter. Sådan lød et hovedbudskab fra daværende forsvarsminister Trine Bramsen (S), da hun for to år siden præsenterede regeringens plan for en grøn indsats på ministeriets område.
Men i Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse, der administrerer arealerne, som primært bliver brugt til militære øvelser, arbejder man stik imod dele af handlingsplanen. Det viser interne dokumenter fra styrelsen, som Altinget har fået aktindsigt i.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform






































