Køb abonnement
Annonce

Frank Jensen indkalder til nyt pressemøde

Københavns overborgmester, Frank Jensen, indkalder til et nyt pressemøde i dag klokken 12.
Københavns overborgmester, Frank Jensen, indkalder til et nyt pressemøde i dag klokken 12.
19. oktober 2020 kl. 11.39

Overborgmester i København Frank Jensen holder nu et nyt pressemøde efter sagerne om, at han har krænket en række kvinder. Det oplyser Københavns Kommunes økonomiforvaltning.

Pressemødet bliver holdt klokken 12 på Islands Brygge i København og kommer i kølvandet på krisemødet i Socialdemokratiet i går, hvor Frank Jensen indrømmede, at han har været en del en krænkelseskultur.

På det efterfølgende pressemøde søndag aften oplyste han, at han foreløbig bliver siddende som overborgmester. Og han gav han udtryk for, at han nu gerne gå fra at være en del af problemet til at blive en del af løsningen.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026