Der er vokseværk hos konsulentvirksomheden Grace Public Affairs, der har ansat en ny public affairs-director sammen med otte nye konsulenter.
Det oplyser Grace Public Affairs i en pressemeddelelse.
Der er tale om Claus Høegh-Guldberg, der kommer fra en stilling som seniorrådgiver i Forsvarsministeriet, hvor han har været siden 2016. Nu skal han være den tiende public affairs-director hos Grace Public Affairs.
"Hjertet brænder fortsat for dansk forsvars- og sikkerhedspolitik, men nu får jeg også mulighed for at være nysgerrig på andre politikområder," fortæller Claus Høegh-Guldberg om jobskiftet i et LinkedIn-opslag.
Samtidig oplyser virksomheden, at den opruster på konsulentfronten, særligt inden for det forsvarspolitiske område. I denne forbindelse er fem nye konsulenter og tre nye juniorkonsulenter blevet ansat. Blandt de tiltrædende konsulenter er Iza Havelund Krøyer, der kommer fra en stilling som direktør på Altinget Monitor.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker



































