Gregers Wedell-Wedellsborg
Poul Erik Tøjner
Lars RasmussenGyldendal skifter ud i bestyrelsen og vælger ny formand

Gyldendal har på årets generalforsamling valgt ny bestyrelsesformand.
Det skriver MediaWatch.
Det kommer ikke som nogen overraskelse, at det bliver Gregers Wedell-Wedellsborg, der kan sætte sig for bordenden i bestyrelseslokalet. Den nye formand var tidligere næstformand i bestyrelsen. Wedell-Wedellsborg er til dagligt administrerende direktør for Matas.
I februar meddelte daværende formand, Poul Erik Tøjner, at han ville trække sig tilbage fra bestyrelsen. Fra bestyrelsen udtræder desuden Tine Bruce Thygesen.
De to ledige poster skal fremover besættes af Lars Rasmussen og Sidsel Marie Kristensen. Det er to erfarne tilgange til bestyrelsen, da Kristensen er direktør i Lego Fonden og Rasmussen er formand i Coloplast og Lundbeck.
Sidste år havde forlaget et underskud på 60 millioner kroner.
Omtalte personer
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter

















































