
I Danmark har vi typisk et folketingsvalg hver fjerde år. I Portugal har de med weekendens parlamentsvalg haft tre valg på tre år.
Her blev det den siddende premierminister og leder af centrum-højre-koalitionen Demokratisk Alliance, Louis Montenegro, der løb med 32,7 procent af stemmerne og dermed sikrede sig valgsejren. Resultatet er dog ikke nok til at danne et flertal i parlamentet, her skal man kunne mønstre 42 procent af stemmerne.
Det skriver Reuters ifølge DR.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Dragsted har baglandets støtte, men ikke alle ønsker en regering med Løkke
- Bag Nato-chefens smil lurer frygten for topmøde-bombe fra Trump










































