Helge Adam Møller brækker hånd i cykelstyrt
4. september 2011 kl. 15.59
Det var nu alligevel ikke derfor, men på grund af et uheld, at Helge Adam til formiddag styrtede på sin 18-gears racercykel og brækkede venstre håndled to steder:
"Jeg havde været ude og cykle 50 kilometer for at få lidt frisk luft til hjernen - det har man brug for i denne tid - da jeg styrtede 100 meter fra mit hjem i Næstved. Jeg kom rundt om et hjørne, hvor en bil holdt lidt anderledes end normalt, jeg blokerede forhjulsbremsen, røg ud over styret - heldigvis havde jeg hjelm på - og fik nogle store hudafskrabninger og et brækket håndled," fortæller Helge Adam Møller, mens han sidder med en arm i gips til albuen.
Den konservative forsvarsordfører tager sig nu "en længere puster" - helt til kl. 16.15 i morgen, mandag, hvor det er Flagdag for de danske soldater, og hvor Helge Adam skal være hovedtaler på torvet i Aalborg:
"Og så fortsætter jeg valgkampen for fuld damp - og med en hånd i gips kan det ikke gå galt," siger den vingeskudte ørn fra Herning, der også er næstformand i Folketinget, i hvert fald frem til valget.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma

































