18. april 2013 kl. 10.56
Han stod til en tung ministerpost ved det seneste folketingsvalg. Men efter at være blevet sat i forbindelse med rockermiljøet, måtte socialdemokraten fra Køge sige farvel til ministerbilen på grund af en manglende sikkerhedsgodkendelse.
Men efter en politisk nedtur, er Henrik Sass ved at genvinde sin centrale position hos Socialdemokraterne. Og nu kan han også skrive statsrevisor på sit politiske CV.
Han afløser Mogens Jensen, som i maj sidste år også måtte give afkald på gruppeformandsposten, da Sass blev taget til nåde og lukket tilbage i varmen hos Socialdemokraterne.
Mogens Jensen er derimod tilbage som medie- og kulturordfører, samtidig med at han sidste efterår blev valgt ind som næstformand i partiet.
Posten som statsrevisor giver Henrik Sass en årsløn på 300.322 kroner, som dermed kommer oven i hans løn på 660.545 kroner, som han får for at være medlem af Folketinget.
Artiklen var skrevet af
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
















































