De kommende syv medlemmer af Konkurrencerådet er i dag blevet udpeget af erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen (S).
Det oplyser Erhvervs- og Vækstministeriet i en pressemeddelelse.
Som et led i Vækstpakke 2014 reduceres og omlægges Konkurrencerådet 1. juli til at være syv frem for de nuværende 18 medlemmer. De syv medlemmer i Rådet skal repræsentere et særligt kendskab til konkurrenceret- og økonomi samt praktisk ledelseserfaring fra erhvervslivet.
Som en ny ting får medlemmerne også ansvaret for Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens analyser på konkurrenceområdet.
Henrik Sass Larsen (S) udtaler:
"Medlemmerne af det nye Konkurrenceråd er en blanding af nye, kompetente kræfter og personer med stor erfaring fra det nuværende Konkurrenceråd. Det sikrer kontinuitet og fornyelse i rådets vigtige arbejde," udtaler erhvervs- og vækstministeren i pressemeddelelsen.
De syv medlemmer af Konkurrencerådet er fra 1. juli 2015:
- Christian Schultz: Økonom, professor og institutleder ved Københavns Universitet (nuværende formand og også formand for det nye råd)
- Caroline Heide-Jørgensen: Jurist og professor ved Københavns Universitet (nuværende næstformand og også næstformand for det nye råd)
- Philipp Schröder: Økonom og professor ved Aarhus Universitet (nyt medlem)
- Pernille Wegener Jessen: Jurist og lektor ved Aarhus Universitet
- Jan-Erik Svensson: Tidligere partner i advokatfirmaet Gorrissen Federspiel (nyt medlem)
- Vibeke Krag: Cand. jur., professionelt bestyrelsesmedlem og tidligere koncerndirektør i Codan (nyt medlem)
- Torsten Ringberg: Professor ved Copenhagen Business School (nyt medlem)
Kilde: Erhvervs- og Vækstministeriet
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan









































