Her er Altingets tætpakkede program for Folkemødet 2018

OM OS: Altinget og vores samarbejdspartnere byder indenfor til dette års Folkemøde på Grønbechs Hotel, og du kan se hele vores program her.

Torsdag skydes Folkemødet i gang, og ud over solskin og godt humør er der et hav af spændende arrangementer på programmet.

Igen i år præsenterer Altinget sammen med en række samarbejdspartnere programmet for Grønbechs Hotel i hjertet af Allinge.

Torsdag lægger vi ud med et godt grin på Folkescenen, hvor Rytteriet kigger forbi. Der vil også blive tid til at tale om madspild med Selina Juul og hilse på Helle Thorning-Schmidt.

Fredag har vi blandt andet fornøjelsen af at høre, hvad partiernes topkandidater til europaparlamentsvalget i 2019 vil med Europa.

Og lørdag starter vi morgenen med en fællessang sammen med Poul Nyrup Rasmussen. Senere på dagen inviterer Altinget traditionen tro til den store partisekretær-debat mellem Socialdemokratiets partisekretær, Jan Juul Christensen, og Claus Richter, der er Venstres partisekretær. Og med højst et år til næste folketingsvalg er hovedtemaet klart: Valgkamp!

Dyk ned i hele programmet på Grønbechs Hotel herunder: 

 

Torsdag 14. juni 2018

FOLKESCENEN


13:15 - 13:30 Rytteriet: Vi elsker Folkemødet
TV 2 Regionerne

Deltagere: Rasmus Botoft, skuespiller, Martin Buch, skuespiller

14:15-14:30 Politikerne: Det får de ud af at bruge humor
TV 2 Regionerne

Deltagere: Ida Fabricius Bruun, kommunikationskonsulent, Alkohol & Samfund

15:15-15:30 Kendis-kokkene: Humor er en del af vores dna
TV 2 Regionerne

Deltagere: Gorm Wisweh, kok og iværksætter, Gorm's Pizza, Magnus Laier Sonne, kok og udvikler, Aarstiderne

16:00-16:15 Haarder & Jensen: Humor bag facaden på Christiansborg
TV 2 Regionerne

Deltagere: Bertel Haarder, MF (V), Mogens Jensen, kulturordfører, (S)

HAVETEATRET


13:30-14:30 Anne Glad, Selina Juul & Lea Wermelin: Hvem bestemmer forbruget?
De Samvirkende Købmænd, Stop Spild af Mad 

Deltagere: Selina Juul, stifter og bestyrelsesformand, Stop Spild af Mad, Lea Wermelin, MF, (S), John Wagner, adm. direktør, De Samvirkende Købmænd, Anne Glad, livsstilsekspert, forfatter

15:00-16:00 Britisk soft power – nu og i fremtiden
Den Britiske Ambassade

Deltagere: Dominic Schroeder, ambassadør, den britiske ambassade i Danmark, Casper Klynge, Danmarks tech-ambassadør, Udenrigsministeriet, Jakob Illeborg, ordstyrer, DR, Kim Bildsøe, korrespondent, DR, Christopher Wade, senior politisk rådgiver, British Council

16:30-17:30 Er kreativitet løsningen?
Kreativitet & Kommunikation

Deltagere: Mona Juul, CEO, Envision, Jens Peter Jensen, CEO, Hjaltelin Stahl, Tine Auervig-Huggenberger, direktør, Kreativitet & Kommunikation

17:45-18:45 Anne Glad spørger "folket": Pris eller kvalitet?
De Samvirkende Købmænd

Deltagere: John Wagner, adm. direktør, De Samvirkende Købmænd, Anne Glad, livsstilsekspert, forfatter, Kenneth H. Pedersen, kædedirektør, MENY, Camilla Blicher, marketingsdirektør, Arla

19:30-21:00 Ri inviterer til aftentræf i Haveteatret
Deltagere: Helle Thorning-Schmidt, international direktør, Red Barnet, Mia Eton-McKinsey, chief marketing officer, Ri Statsaut. Revisorer, Martin Sørensen, adm. direktør, partner, Ri Statsaut. Revisorer, John Linnemann, partner, Ri Statsaut. Revisorer, Per Mikael Jensen, adm. direktør, Altinget, Tine Kristiansen Bünger, partner, statsautoriseret revisor, Ri Statsaut. Revisorer

22:30-00:00 Demokrastortion
Altinget og musik af DJ Rikke Bronx

Deltagere: Jakob Nielsen, chefredaktør Altinget, Carsten Terp Beck-Nilsson, redaktør, Altinget Civilsamfund, Ole Toft, redaktør, Altinget Sundhed, Per Mikael Jensen, adm. direktør, Altinget, Lisbeth Knudsen, chefredaktør, Mandag Morgen, Anders Krøyer Lauritzen, direktør-arena, Altinget, Rasmus Nielsen, udgiver, Altinget/Mandag Morgen, Ricky Thomsen, kommerciel direktør, Altinget

VILHELM


13:00-14:00 Verdens bedste digitalt uddannede – men hvordan? 
Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier  

Deltagere: Ole Heinager, formand, Danske Erhvervsskoler- Gymnasier - Lederne, Jes Stein Pedersen, Litteraturredaktør, Politiken, Jakob Thulesen Dahl, næstformand, Danske Gymnasier, Ole Sejer Iversen, Professor MSO, Informationsvidenskab, Aarhus Universitet, Klaus Kvorning, formand, Dansk IT's udvalg for digitale kompetencer, Jens Philip Yazdani, formand, Danske Gymnasieelevers Sammenslutning, Sarah Siddique, formand, LH

14:30-15:30 Hvordan bliver efteruddannelse en fælles succes? 
Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier

Deltagere: Finn Frederiksen, tillidsrepræsentant, Trelleborg Sealing Solutions, Søren Heisel, Forbundssekretær, 3F, Louise Pihl, underdirektør, Dansk Byggeri, Joan Prahl, forbundssekretær, FOA, Hanne Pontoppidan, formand, Uddannelsesforbundet, Lars Kunov, direktør, Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier, Henrik Thomassen, kontorchef, KL, Jes Stein Pedersen, litteraturredaktør, Politiken, Trine Søby Jacobsen, HR-chef, Trelleborg Sealing Solutions, Susanne Bornholt Andersen, centerleder VEU-center Nordsjælland

16:00-17:00 Hvordan får vi verdens udfordringer på skoleskemaet?
Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier

Deltagere: Jeppe Læssøe, professor, DPU, Aarhus Universitet, Pernille Schnoor, ordfører for helbred & trivsel, sundhed og psykiatri (Å), Henrik Dahl, MF (LA), Nete Kyndesen, sekretariatsleder, Operation Dagsværk, Nina Olsen, vicedirektør, Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier, David Rangan, bæredygtighedskoordinator, Next Uddannelse København.

18:00-Middag i Vilhelm

Fredag 15. juni 2018

FOLKESCENEN 


09:00-10:00 Fremtidens mobilitet: Er Danmark klar til selvkørende biler?
Qvartz og Autonomous Mobility

Deltagere: Ole Birk Olesen, Transport-, Bygnings- og Boligminister (LA), Gitte Seeberg, direktør, Autobranchen, Pernille Lytzen, forretningsudvikler, Autonomous Mobility, Christian Sparrevohn, partner, Qvartz

10:30-10:45 Påske og Pinse: Humor som overlevelsesstrategi 
TV 2 Regionerne

Deltagere: Påske, Hus Forbi-sælger, Hus Forbi, Pinse, Hus Forbi-sælger, Hus Forbi

11:15-11:30 Jim Lyngvild: Det sjove ved (Folkemøde-)mode
TV 2 Regionerne

Deltagere: Jim Lyngvild, Designer, Jim Lyngvild

12:15-12:30 Biskopperne: Religion indeholder stor humor
TV 2 Regionerne

Deltagere:Henrik Stubkjær, Biskop, Viborg Stift, Elof Westergaard, Biskop, Folkekirken

13:30-14:15 Forskningsimpact i den offentlige sektor
Danmarks Frie Forskningsfond og Danmarks Forsknings- og Innovationspolitiske Råd

Deltagere: Henrik Ullum, Professor, overlæge, formand for LVS, Rigshospitalet og Organisationen for Lægevidenskabeligt Selskab, Jesper Clausson Vibholt, Næstformand, Udvalg for Sundhedsinnovation og Erhvervsfremme, Danske Regioner, Morten Schnell Lauritzen, Journalist, DR, Peter Munk Christiansen, Bestyrelsesformand, Danmarks Frie Forskningsfond, Jens Oddershede, Formand, Danmarks Forsknings- og Innovationspolitiske Råd, Annemarie Thuri Kristensen, Formand, Danmarks Frie Forskningsfond I Teknologi og Produktion, Mette Reissmann, Uddannelses- og forskningensordfører, MF (S)
Ole Thomsen, Koncerndirektør, Region Midtjylland

14:30-14:45 Embedsværftet: Vi siger det, djøf'erne tænker
TV 2 Regionerne

Deltagere: Michael Schøt, Komiker, New Creations

15:15-15:30 Hækkerup og Ellemann-Jensen: Humor som politisk magt
TV 2 Regionerne

Deltagere: Jakob Ellemann-Jensen, Miljø- og Fødevareminister (V), Nick Hækkerup, Udenrigsordfører, MF (S)

15:45-16:00 Æ Rummelpot: Sønderjyllands svar på Svikmøllen
TV 2 Regionerne

Deltagere: Gunnar Hattesen, Redaktør, Æ Rummelpot

16:30-18:00 Sociale medier: Monster eller magi?
Infomedia

Deltagere: Astrid Haug, CEO og forfatter, Astrid Haug Bureau, Mette Abildgaard, MF (K), Astrid Simonsen Joos, CEO, Signify Nordics

HAVETEATRET 


09:45-11:00 Tør du sige dit purpose højt?
We Love People

Deltagere: Anders Damgaard, koncerndirektør, PFA, Christina Blak, kreativ direktør & partner, We Love People, Morten Kolind, adm. direktør/CEO, Bornholms Mosteri, Camilla Aurvig, social action driver & kreativ konsulent, Karina Holm Henriksen, adm. direktør/CEO & partner, We Love People, Anders Bering, vice president group corporate affairs, Carlsberg Group

12:00-13:00 Kender du bæredygtigheds-typen? Arla Danmark

Deltagere: Jakob Knudsen, direktør, Arla Danmark, Kirsten Brosbøl, MF (S), formand for Folketingets Tværpolitiske Netværk for FNs Verdensmål, Martin Ågerup, direktør, Cepos, Marie-Louise Boisen Thøgersen, stifter og formand, Frej - Fødevarepolitisk Tænketank, Anne Glad, livsstilsekspert, forfatter

13:30-14:00 Helle Thorning-Schmidt: Det optager mig lige nu
Altinget

Deltagere: Helle Thorning-Schmidt, direktør, Save the Children International, Jakob Nielsen, chefredaktør, Altinget

14:00-14:30 Europa mellem Trump og Putin: Kick off til Europa-valg i 2019
Europa-Parlamentet

Deltagere: Morten Helveg Petersen, MEP (R), Rina Ronja Kari, MEP (Folkebevægelsen mod EU), Jeppe Kofod, MEP (S), Thomas Lauritzen, podcast-vært, Altinget

14:30-15:00 Helle for Europa! Thorning og Haarder fra MEP til minister
Europa-Parlamentet

Deltagere: Helle Thorning-Schmidt, direktør, Save the Children International, Bertel Haarder, MF (V), Thomas Lauritzen, podcast-vært, Altinget

15:00-15:30 Time out eller ind i kampen? Danmark og Europa efter Brexit
Europa-Parlamentet

Deltagere: Anders Vistisen, MEP (DF), Morten Løkkegaard, MEP (V), Margrete Auken, MEP (SF), Thomas Lauritzen, podcast-vært, Altinget

15:30-16:00 Alternativer for Europa – visioner og virkelighed
Europa-Parlamentet

Deltagere: Nikolaj Villumsen, MEP, integrationsordfører (EL), Rasmus Nordqvist, MEP (Å), Thomas Lauritzen, podcast-vært, Altinget

19:30-Middag i Haveteatret og jazz fra husorkestret Absalon, Backhausen og Salinas

VILHELM 


09:00-10:00 Bedre ledelse – bedre velfærd
Mannaz

Deltagere: Morten Tamstorff, Senior Vice President, Mannaz A/S, Mikkel Thøgersen, Senior Vice President, Mannaz A/S, Bjarne Stark, Manager, Mannaz A/S

10:30-11:30 Er impact-investeringer det nye sort?
Novo Nordisk Fonden

Deltagere: Lars Hansen, direktør, Villum Fonden, Sten Scheibye, bestyrelsesformand, Novo Nordisk Fonden, Søren Kaare-Andersen, direktør, Bikubenfonden, Lars Jannick Johansen, managing partner, Den Sociale Kapitalfond Invest, Jakob Thomsen, ansvarshavende redaktør og moderator, Danmarks Fonde

12:00-13:00 Naturvidenskab for alle
Novo Nordisk Fonden

Deltagere: Steen Riisgaard, bestyrelsesmedlem, Novo Nordisk Fonden, Mikkel Bohm, direktør, Astra, Nanna Seidelin, direktør, Naturvidenskabernes Hus, Thomas Larsen, politisk kommentator, Berlingske, André Rogaczewski, CEO, Netcompany, Agi Csonka

18:00-Middag i Vilhelm

18:30-19:30: Nichehuset inviterer til reception
Kom og hils på, når Nichehuset i samarbejde med Altinget og Mandag Morgen inviterer annoncører og samarbejdspartnere til reception i Altinget på Grønbechs Hotel. Du kan tilmelde dig her.

Lørdag 16. juni 2018

FOLKESCENEN


09:00-10:00 Fællessang og morgenmads-dialog med Nyrup
Altinget

Deltagere: Poul Nyrup Rasmussen, fhv. statsminister, Jakob Nielsen, chefredaktør, Altinget

10:30-10:45 Jesper Vollmer: Anekdoter fra Det Kongelig Køkken
TV 2 Regionerne 

Deltagere: Jesper Vollmer, kok og iværksætter, Huset Rå

11:15-11:30 News-værterne: Humor i nyhedsformidlingen
TV 2 Regionerne

Deltagere: Troels Mylenberg, Journalist og vært, TV 2 News, Janni Pedersen, Journalist og vært, TV 2 News

12:15-12:30 Satiretegneren: Folkemødets arketyper
TV 2 Regionerne

Deltagere: Niels Gorm Andersen, Satiretegner, Nordjylland

14:15-14:30 Team Tvilling: Intet er umuligt med humor i hjertet
TV 2 Regionerne

Deltagere: Steen Mondrup, Stifter og ekstremsportsudøver, Team Tvilling, Peder Mondrup, Stifter og ekstremsportsudøver, Team Tvilling

15:15-15:30 Larsen & Munch: Humor i politiet er ikke for sjov
TV 2 Regionerne

Deltagere:

15:45-16:00 Stop Spild af Mad: Samfundsforandring gennem begejstring
TV 2 Regionerne

Deltagere: Selina Juul, Stifter og Bestyrelsesformand, Stop Spild Af Mad, Mette Abildgaard, MF, K

16:30-18:00 Medierne både hylder og rakker ned på det danske landshold Infomedia

Deltagere: Kasper Hülsen, CCO, Infomedia

HAVETEATRET


08:30-09:30 Bidrager danske fonde nok til samfundet?
Tænketanken DEA og Altinget

Deltagere: Rune Lund, Finansordfører, EL, Marianne Jelved, MF, R, Henriette Christiansen, direktør, Egmont Fonden, Søren Kaare-Andersen, direktør, Bikubenfonden, Arne Eggert, udviklingsdirektør, børne-, skole- og uddannelsesområdet, KL, Birgitte Boesen, Rådgiver og forfatter, büroCPH, Stina Vrang Elias, Adm. direktør, Tænketanken DEA

10:30-11:20 Røgfri generation 2030 - Hvem har ansvaret?
De Samvirkende Købmænd

Deltagere: May-Britt Kattrup, sundhedsordfører, Liberal Alliance, Niels Them Kjær, projektchef, Kræftens Bekæmpelse, John Wagner, adm. direktør, De Samvirkende Købmænd, Amalie Lyhne, blogger, skribent og forfatter, Amalie Lyhne

12:00-13:00 Forskningens 2030-plan
Novo Nordisk Fonden

Deltagere: Birgitte Nauntofte, direktør, Novo Nordisk Fonden, Anders Bjarklev, rektor, formand, DTU, Danske Universiteter, Thomas Larsen, politisk kommentator, Berlingske, Christine Antorini, formand for Uddannelses- og Forskningsudvalget, Socialdemokratiet, Henrik C. Wegener, rektor, Københavns Universitet

13:30-14:30 Mellem marked og velfærdsstat
Realdania

Deltagere: Jesper Nygård, adm. direktør, Realdania

16:30-18:00 VM-opvarmning med ambassadørerne
Altinget

Deltagere: Francois Zimeray, ambassadør, Den franske Ambassade i Danmark, Jakob Nielsen, chefredaktør, Altinget, Andreas Meitzner, ambassadør, Den Tyske Ambassade i København, Mary Ellen Miller, ambassadør, Den Australske Ambassade i Danmark

18:00-20:00 Visning af VM-kampen mellem Danmark og Peru
Altinget

19:30-Vi spiller op til sejrsdans eller tudetango
Ibsker Soul Service

VILHELM


09:30-10:30 Fremtiden for den danske life science-sektor
Novo Nordisk Fonden

Deltagere: Brian Mikkelsen, erhvervsminister, Det Konservative Folkeparti, Lars Rebien Sørensen, næstformand, Novo Nordisk Fonden, Sten Verland, senior partner, Sunstone, Florian Schönharting, bestyrelsesformand, Forward Pharma, Søren Linding, erhvervskommentator og moderator, Finans

 

SAMTALEVÆRELSET


13:30-14:30 Hjernesagens innovationsforum: Forebyggelse af slagtilfælde
Hjernesagen

Deltagere: Liselott Blixt, formand for Folketingets Sundhedsudvalg, Dansk Folkeparti, Anders Hede, forskningschef, Trygfonden, Hanne Krarup Christensen, professor, Dansk Selskab for Apopleksi, Sanna Dragsholm, kontorchef, Socialstyrelsen, Vibeke West, formand, Dansk Sygeplejeråd Hovedstaden, Maria Bille Høegh, chefkonsulent, Dansk Arbejdsgiverforening, Lise Beha Erichsen, landsformand, Hjernesagen

16:30-17:30 Valg - Hvem driver valgkampen?
Altinget

Deltagere: Rasmus Nielsen, Jan Juul Christensen, partisekretær, S, Claus Richter, partisekretær, V

 

Forrige artikel Lars Løkke skal debattere EU's fremtid i Europa-Parlamentet Lars Løkke skal debattere EU's fremtid i Europa-Parlamentet Næste artikel Sådan får du mest ud af Djøfstortion: Lobbyistens guide til Folkemødet Sådan får du mest ud af Djøfstortion: Lobbyistens guide til Folkemødet
Partilederne vil ud af coronakrisens konsensus

Partilederne vil ud af coronakrisens konsensus

ANALYSE: Mette Frederiksen holdt en endnu en landsmodertale grundlovsdag, mens alle de øvrige partiledere forsøger at sparke den politiske debat i gang igen. Thulesen holdt en skarp tale, og DF har nu lagt sig fast på en udmeldelse af EU.