Heunicke: DSB skal udbyde togdriften

Jeg er noget skeptisk over for, at man vil sætte mål for, hvor meget der skal udbydes. For jeg frygter, at det bliver et virvar af togselskaber, der kommer til at køre på alle mulige strækninger.
Henning Hyllested (EL)
Trafikordfører
Får transportminister Magnus Heunicke (S) sin vilje i de kommende DSB-forhandlinger, så skal DSB fremadrettet begynde selv at udbyde togdriften.
"Jeg vil lave en model, hvor der stilles krav til DSB om at udlicitere en bestemt procentdel af driften. DSB skal forsat stå for billetsystemer og for kontakten til de rejsende. Men passagererne er ligeglade med, hvad der står på toget, så længe man får den bedste service til prisen," siger han.
Han peger på, at idéen er inspireret fra statens kontrakt med DR, hvor politikerne enes om nogle mål for public-service, men samtidig også stiller krav til, at DR skal bruge et vist beløb på produktion udefra. Det samme ønsker transportministeren altså skal ske for DSB, hvor målet således er, at selskabet selv sender en begrænset del af de danske togstrækninger i udbud.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Dragsted har baglandets støtte, men ikke alle ønsker en regering med Løkke
- Bag Nato-chefens smil lurer frygten for topmøde-bombe fra Trump
- Özlem Cekic og Poul Madsen: Vi glemmer det vigtigste i debatten om danskhed









































