Køb abonnement
Annonce

Hummelgaards Kosovo-fængsel ramt af nye problemer: Forsinket igen

Foto: Mathias Svold/Ritzau Scanpix
30. januar 2025 kl. 16.30

Dagen for, hvornår de første udvisningsdømte kriminelle bytter deres celle i Danmark ud med én i Kosovo, er blevet udskudt igen og igen.

Og nu kan der gå endnu længere tid, før fængslet er blevet ombygget til de danske standarder, og de indsatte kan fortsætte deres afsoning i Kosovo. 

Der mangler nemlig at blive hyret byggerådgivere, og samtidig er det ikke blevet besluttet, hvilken entreprenør der skal stå for at bygge fængslet om.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026