Køb abonnement
Annonce

Det kom der ud af rødt opgør med Finansministeriets lommeregner: S løb fra valgløfte og ”Corydon-doktrinen kører videre”

Socialdemokratiet gik i 2019 til valg på et økonomis program, hvor der ikke længere skulle regnes med positive dynamiske effekter. I regeringen har Socialdemokratiet imidlertid gjort flittig brug af princippet.
Socialdemokratiet gik i 2019 til valg på et økonomis program, hvor der ikke længere skulle regnes med positive dynamiske effekter. I regeringen har Socialdemokratiet imidlertid gjort flittig brug af princippet.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
4. november 2022 kl. 04.00

Arven fra Anders Fogh Rasmussen skinner stadig igennem, når Finansministeriet regner på fordele og ulemper ved at ændre på skatter og afgifter.

I hvert fald ifølge kritikere af Finansministeriets regnemaskine og den vægt de bagvedliggende modeller tillægger såkaldte dynamiske effekter.

Først og fremmest princippet om, at skattelettelser kan medfinansieres ved, at de skaber et større arbejdsudbud. Et princip, som ifølge flere blev introduceret af Anders Fogh Rasmussen, da han sidst i 1980’erne var skatteminister i den daværende Schlüter-regering.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026