Køb abonnement
Annonce
Kommentar af 
Rikke Viemose

Vi har haft en lov om ligeløn i Danmark siden 1976. Endelig hjælper EU os med at håndhæve den

Det er virkelig nedslående, at der ikke er grebet politisk ind på det her område, skriver Rikke Viemose.
Det er virkelig nedslående, at der ikke er grebet politisk ind på det her område, skriver Rikke Viemose.Foto: John Stæhr/Ritzau Scanpix
12. november 2025 kl. 02.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Sidste år faldt “kvindernes sidste arbejdsdag” den 14. november.

I år er den rykket frem, fordi tal fra Danmarks Statistik viser, at løngabet mellem kønnene er steget det seneste år fra 12,3 procent til 12,9 procent.  

Omregnet til arbejdstid betyder det, at vi danske kvinder burde stoppe med at arbejde allerede den 12. november og stadig få løn resten af året, hvis lovens krav om ligeløn blev håndhævet.  

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026