Morten Frich har de sidste 15 år arbejdet for Berlingske, hvor han blandt andet har været chef for gravergruppen og vundet en række priser for sin graverjounalistik.
I 2008 vandt han Cavling prisen for Berlingskes "Forbrydelsen".
"Vi er kede af, at Morten skal til Information. Han er en fantastisk journalist og et skønt menneske, så vi kommer både socialt og fagligt til at savne ham, men har forståelse for, at han føler behov for at prøve noget andet efter 15 år på Berlingske," siger chefredaktør på Berlingske Jens Grund ifølge Media Watch.
Ansættelsen af den prisvindende graverjournalist frembringer glæde hos indlandsredaktør på Information Anton Geist:
"Morten er en kæmpe kapacitet inden for graverjournalistik. Vi har god tradition for graverjournalistik på Information, som vi også har vundet priser for de senere år. Morten kan styrke det yderligere," siger Anton Geist ifølge Media Watch.
Den undersøgende journalist har udover Cavling-prisen også modtaget Den Berlingske Fonds Journalistpris 2011 og FUJ-prisen 2012. Han er desuden forfatter til bogen "Kronvidnet - Hells Angels indefra".
Berlingske har endnu ikke fundet en afløser for den afgående graverchef.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt


































