Jacob Mollerup har i ti år varetaget den interne kontrolinstans på DR i form af sin stilling som seer- og lytterredaktør.
Men når den 62-årige journalists kontrakt udløber i oktober, er det slut, og DR må se sig om efter en ny person til posten.
Det skriver DR.
Jacob Mollerup har via sin stilling været DR's ankeinstans, når seerne har klaget over brud på programetikken på Danmarks Radio. Han har dermed løbende fulgt med i klagernes substans, og om DR har lyttet til den kritik, der er blevet rettet mod organisationen.
Den afgående redaktør udtaler:
"Det har været et stort privilegium at varetage funktionen som vagthund og brugernes ambassadør. Det har ikke været konfliktløst, men det har i den grad været meningsfuldt. Nu er det på tide at prøve noget nyt," udtaler han ifølge DR.
Jacob Mollerup har tidligere varetaget redaktionelle stillinger som blandt andet chefredaktør på Information og redaktionschef på Politiken.
Indsigt
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Dragsted har baglandets støtte, men ikke alle ønsker en regering med Løkke
- Bag Nato-chefens smil lurer frygten for topmøde-bombe fra Trump
- Özlem Cekic og Poul Madsen: Vi glemmer det vigtigste i debatten om danskhed











































