Jakob Ellemann-Jensen
Chris Borup PreussJakob Ellemann-Jensen udpeger to nye særlige rådgivere

Jakob Ellemann-Jensen har forud for sin tilbagevenden i august udpeget to nye særlige rådgivere.
Det skriver Forsvarsministeriet i en pressemeddelelse.
Valget er faldet på Chris Borup Preuss og Magnus Ulvemann.
Chris Borup Preuss er et velkendt ansigt i partiet, da han er tidligere formand for Venstres ungdomsparti. Siden da har han blandt andet være formand for Dansk Ungdoms Fællesråd og souschef for public affairs hos Landbrug & Fødevarer.
Chris Borup Preuss trækker sig i den forbindelse som folketingskandidat for partiet.
Magnus Ulvemann kommer fra en stilling som mediechef i Dansk Erhverv og har tidligere været pressechef for udviklingsministeren og fungerende pressechef i Sundheds- og Ældreministeriet.
Preuss er uddannet folkeskolelærer og Ulvemann journalist. De kommer til at indgå i et samarbejde med Rasmus Bebe, der har været særlig rådgiver i ministeriet siden december 2022.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker



































