Jørgen Tang-Jensen
Poul Skytte ChristoffersenTænketanken Europa finder ny bestyrelsesformand
Forhenværende administrerende direktør i VELUX Jørgen Tang-Jensen tiltræder som bestyrelsesformand hos Tænketanken EUROPA.
Det oplyser tænketanken i en pressemeddelelse.
”Med Jørgen Tang-Jensen som ny formand og Lykke Friis som direktør har vi to exceptionelt stærke og vidende kræfter sat i spidsen for at fortætte og udvikle det vigtige arbejde i Tænketanken EUROPA”, siger bestyrelsesmedlemmerne administrerende direktør i Dansk Industri, Lars Sandahl Sørensen og formand i CO-i, Claus Jensen i pressemeddelelsen.
Om sin tiltrædelse siger den nye bestyrelsesformand i pressemeddelelsen:
"Danmark har stærkt brug for en tænketank, der bidrager til at kvalificere samfundsdebatten og giver os et bedre grundlag for at træffe beslutninger om, hvor vi vil hen. Jeg ser frem til at understøtte dette arbejde i bestyrelsen”.
Den nye bestyrelsesformand afløser Poul Skytte Christoffersen, som har siddet på posten siden 2015.
Jørgen Tang-Jensen er uddannet i International Business fra Aarhus Universitet og er bestyrelsesformand i Strøjer Tegl A/S og sidder i bestyrelsen i blandt andet Rockwool A/S og Coloplast A/S.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker



































