Julekalender med Søren Espersen: Jeg tror, der kommer et folketingsvalg i 2025

Hvad betyder julen for dig?
"Julen betyder rigtig meget for mig. Det er en tid fuld af traditioner, og min familie og jeg har altid gjort meget ud af den."
"En særlig tradition i vores familie er, at jeg sidder ved klaveret og spiller julesalmer, mens børnene og børnebørnene kommer ind i stuen og danser om juletræet. Det er en tradition, vi holder fast i år efter år.”
Altinget taler hver dag frem mod jul med en politiker eller en anden offentlig person om alt fra juletraditioner til de største glæder og fejl i 2024 og ikke mindst forventningerne til året, der kommer.
Du finder hele julekalenderen her.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor


































