Lars Abel er klar som konservativ spidskandidat til kommunevalget 21. november 2017. Det skriver Konservative i en pressemeddelelse.
Lars Abel er uddannet cand.merc. i international økonomi og virksomhedsledelse fra Copenhagen Business School. Han er indehaver af virksomheden Europa-Konsulenterne, som rådgiver om europæiske og internationale spørgsmål. Han har været medlem af Gladsaxe Byråd siden 1970 og er i dag 2. viceborgmester i kommunen.
"Med Lars som spidskandidat – og dermed også Det konservative Folkepartis bud på en ny borgmester i Gladsaxe - er jeg helt sikker på, at vi kan levere både solid erfaring og et stærkt grundlag for stor konservativ indflydelse på fremtidens Gladsaxe," siger formand Jens Larsen.
Opstilling af de øvrige konservative kandidater til kommunevalget i Gladsaxe sker i løbet af februar 2017.
Artiklen var skrevet af
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter





































