
Kan boligministeren finde opbakning til sin drøm om færre parallelsamfund?

23. marts 2021 kl. 16.00
En helt ny klasse af boligområder skal være med til at sikre, at der ikke opstår flere områder, som er beskrevet som ghettoer.
Fremover skal de områder ikke kunne få anvist borgere, der er arbejdsløse, har fået en dom, eller er borger af et land udenfor EØS, og på den måde skal områderne sikre bedre integration.
De mennesker, der hidtil er blevet anvist til de områder, skal så tilbydes boliger et andet sted – og her opstår problemerne. For er der nok almene boliger til dét? Og hvis der ikke er det, kan boligministeren så komme i land med sin idé om at inddrage de private udlejere til den opgave?
I dagens udgave af Altinget Ajour ser vi nærmere på det nye udspil, hvor Altingets boligredaktør, Daniel Bue Lauritzen, forklarer om sagen.

















































