Kim Behnke ny vicedirektør i Dansk Fjernvarme
11. marts 2015 kl. 11.32
Kim Behnke overtager posten som vicedirektør i Dansk Fjernvarme, skriver Dansk Fjernvarme i en pressemeddelelse.
Han overtager posten fra Kamma Holm Jonassen, der stoppede hos Dansk Fjernvarme i december og nu er vicedirektør i Dansk Affaldsforening.
Kim Behnke kommer fra en stilling som energianalytiker i CLEAN og har tidligere været chef for miljø, forskning og udvikling hos Energinet.dk. Samtidig er han medlem af bestyrelsen for INSERO Energy i Horsens og næstformand i Lystrup Fjernvarme.
Han har også en politisk karriere bag sig som medlem af Fremskridtspartiet 1987-2001, så for partiet Frihed2000 og senest uden for partierne.
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Dragsted har baglandets støtte, men ikke alle ønsker en regering med Løkke










































