Eske WillerslevKongehuset giver pris til kendt DNA-forsker

Den kendte professor og DNA-forsker Eske Willerslev er dette års modtager af Amalienborgprisen, der er en hyldest til personer, som udretter en væsentlig videnskabelig eller kulturel indsats i samfundet.
Det oplyser Kongehuset på deres hjemmeside.
"Prisen tildeles som en anerkendelse for Eske Willerslevs banebrydende forskning i menneskets fortid, samt sin betydelige indsats i formidlingen af kompleks videnskab på en engagerende og tilgængelig måde til offentligheden," skriver Kongehuset.
Eske Willerslev har i flere år beskæftiget sig med DNA-forskning, hvor han blandt andet har gennemførst en kortlægning af et fortidsmenneskes DNA samt påvist, at der levede mennesker i det nuværende USA for omkring 14.000 år siden.
Han er i øjeblikket direktør i Lundbeck Fondens GeoGenetics Centre og professor hos University of Cambridge.
Med prisen modtager Ekse Willerslev samtidig 250.000 kroner og en medalje med inskriften "kunst - lærdom - menneske".
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- K-næstformand går i rette med bagland: Ikke en borgmesteropgave at forhandle regering
- Regeringsforhandlinger nærmer sig næste akt: Her er fire ting, du skal hæfte dig ved
- LA-profil vil tage opgør med landbrugets særstatus: "Det er en spændetrøje for landdistrikterne"


































