KORA-bestyrelse overlever fusion med SFI

KORA’s bestyrelse skal lede det forskningscenter, som opstår ved fusionen mellem forskningsinstitutionerne KORA og SFI. Det står klart, efter regeringen, LA, K og DF i forbindelse med finanslovsaftalen for 2017 er blevet enige om, at de to forskningsinstitutioner skal fusioneres.
Fra fusionen blev kendt, har der været spænding om, hvem der skal have bestyrelsesansvaret for den nye forskningsinstitution, der formentlig bliver landets mest indflydelsesrige af sin slags på velfærdsområdet.
I en mail til Altinget oplyser Social- og Indenrigsministeriet, at der lægges op til, at: ”KORAs bestyrelse vil fungere som den fortsættende for de fusionerede institutioner.”
Valget af bestyrelsesform er interessant, fordi SFI’s bestyrelse er udpeget af social- og indenrigsministeren.
Det er det formelt set også hos KORA. Men det sker efter indstilling fra henholdsvis Danske Regioner og KL samt videregående uddannelses- og forskningsinstitutioner samt medarbejderne.
KL er positive
Det var i går ikke muligt at få en kommentar fra Danske Regioner omkring den valgte bestyrelsesform, men hos KL er man positiv over for fusionen.
”Vi tror på, at det kan give et solidt fagligt grundlag for det fremtidige arbejde, og vi er tilfredse med bestyrelseskonstruktionen," siger Kristian Wendelboe, der er administrerende direktør i KL.
Det er i dag økonomiprofessor Nina Smith fra Aarhus Universitet, som er formand for KORA. Hun bliver formand for centeret med navnet Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd.
Stillingen som direktør for det nye center bliver slået op. Dermed er det ikke afklaret, om KORA’s og SFI’s nuværende direktører, Mikael Bech og Agi Csonka, eventuelt bliver ledere af det nye center.
Oprettelsen af det nye center kræver en lovændring, som skal vedtages i det nuværende Folketingsår.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker



































