
Cowi henter Mette Dalsgaard ind som markedsdirektør. Hun kommer med en grøn profil efter tre år i en stilling som vicedirektør i Kraka Advisory.
Det oplyser hun på LinkedIn og i mediet Sustainreport.dk
Mette Dalsgaard kommer med 15 års erfaring inden for arbejdet med den grønne omstilling. Hun ser med begejstring tilbage på sin tid hos Kraka Advisory:
"Det har været en fornøjelse at være med til at løbe Kraka Advisory igang, som står et rigtig flot sted i marked i dag. Jeg har nydt at arbejde sammen med en masse dygtige og engagerede medarbejdere og samarbejdspartnere", udtaler hun.
I sin nye stilling som markedsdirektør i afdelingen for samfund, økonomi og miljø får Mette Dalsgaard mulighed for at bringe sin rige erfaring i spil. Hun får ansvaret for at lede forretningsstrategien og forretningsudviklingen inden for grøn omstilling og bæredygtighed.
"Cowi har en meget ambitiøs strategi for bæredygtighed, som kommer til at have positiv indflydelse på hele vores samfund. Det betyder, at der ligger er et utal af projekter og venter inden for grøn omstilling og bæredygtighed, og her kommer jeg til at bidrage med forretningsudvikling og strategi," udtaler Mette Dalsgaard med udsigt til sin nye stilling.
Mette Dalsgaard er uddannet økonom ved Københavns Universitet og har tidligere været afdelingsleder i Cowi og specialkonsulent i Miljø- og fødevareministeriet.
Omtalte personer
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste
- Komikeren, der blev præsident: Zelenskyj vandt verdens respekt – men er ved at tabe ukrainernes tillid
- Detalje i regeringsgrundlaget kan blive en "rigtig god nyhed" for kontanthjælpsmodtagere og pensionister






































