Preben R. Jørgensen
Helene Riis LindholmKrifa skal på jagt efter ny administrerende direktør

Krifa ændrer i sammensætningen af sin øverste ledelse og skal nu have en ny administrerende direktør.
Det oplyser fagforeningen i en pressemeddelelse.
Administrerende direktør Preben R. Jørgensen skifter til en nyoprettet stilling som direktør i Krifa Holding. Derimod stopper Helene Riis Lindholm, der har været direktør i Krifa indtil nu.
"Krifa har igennem det seneste års tid været i gang med en større reorganiseringsproces, og en ændring i ledelsesstrukturen er en naturlig konsekvens heraf," lyder det fra Jane Heitmann, som er formand for Krifa.
Preben R. Jørgensen, der har været ansat i Krifa siden 1994, fortsætter som administrerende direktør, indtil der er fundet en ny. Sideløbende tiltræder han også sit nye job i Krifa Holding, der blandt andet ejer Fri Forskning og Trinity Hotel- og Konferencecenter.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter




















































