Køb abonnement
Annonce

Kristendemokraterne klar til Folketinget

11. juni 2013 kl. 09.37

Ved valget i september 2011 lykkedes det ikke Kristendemokraterne at komme i Folketinget, men partiet er nu klar til at gøre endnu et forsøg ved næste folketingsvalg. 

De 21.000 vælgererklæringer skal godkendes i Indenrigsministeriet, inden partiet formelt er opstillingsberettiget. Det kræver minimum 20.000 underskrifter at stille op til folketingsvalg.

Kristendemokraterne fik ved sidste valg kun 0,8 procent af stemmerne og lå dermed et stykke under spærregrænsen på to procent. Partiet røg ud af Folketinget i 2005, men var dog repræsenteret i Folketinget fra juni 2010 frem til valget i 2011 af løsgænger og tidligere medlem af Konservative, Per Ørum Jørgensen.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026