
1. september startede Kristan Hegaard, der er forhenværende folketingsmedlem for Radikale, i en ph.d. stilling på Københavns Universitet.
Det skriver han på sociale medier.
Det tidligere folketingsmedlem oplyser, at han skriver ph.d. i jura om blandt andet undersøgelseskommissioner og embedsmandsansvar - emner, der er højaktuelle i øjeblikket i dansk politik.
Kristan Hegaard trådte ud af Folketinget og forlod dansk politik i august måned 2021. Det skete efter episoder, hvor han, efter eget udsagn, flere gange havde optrådt grænseoverskridende i beruset tilstand.
Jobnyt:
— Kristian Hegaard (@KHegaard) September 30, 2022
For en måned siden startede jeg i nyt job ved Københavns Universitet. Her skal jeg skrive ph.d. i jura om undersøgelseskommissioner, embedsmandsansvar m.v. Der er masser at tage fat på. Det er super spændende og et fantastisk miljø med dygtige kolleger. pic.twitter.com/UhoWeNuB00
Omtalte personer
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste



































