Thomas SenderovitzTidligere styrelsesdirektør skifter Novo ud med Lif

Lægemiddelindustriforeningens bestyrelse udnævner Thomas Senderovitz som ny koncernchef.
Det oplyser foreningen i en pressemeddelelse.
Den kommende koncernchef kommer fra en stilling som direktør for Data Science i Novo Nordisk, hvor han har arbejdet i knap fire år. Han er tidligere direktør for Lægemiddelstyrelsen.
Han har tidligere haft flere lederstillinger i internationale biofarmaceutiske selskaber og været medlem af direktionen i den globale Cro Paraxel.
Han har været ansat ved Klinisk Farmakologisk Enhed på Bispebjerg Hospital.
"Jeg er utrolig glad for at skulle starte som koncernchef i Lægemiddelindustriforeningen. Der er jo ikke noget mere meningsfuldt erhverv i Danmark, endsige Europa, end life science. Danmark er i dén grad en life science-nation, og Lægemiddelindustriforeningen og lægemiddelindustrien er en helt central aktør," siger Thomas Senderovitz.
12. januar får Lægemiddelindustriforeningen ny koncernchef.
Thomas Senderovitz overtager posten fra Ida Sofie Jensen, der har været koncernchef i 20 år.
Som koncernchef får Thomas Senderovitz det øverste ansvar for hele koncernen, der består af Lægemiddelindustriforeningen, DMVO, ENLI, Atrium, Medicin.dk og Signum.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"
- Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"


































