Sune Gylling Æbelø
Søren SøndergaardLandbrug & Fødevarer henter taleskriver fra Skatteministeriet

Sune Gylling Æbelø, der er taleskriver og chefkonsulent i Skatteministeriet, forlader til april centraladministrationen til fordel for Landbrug & Fødevarer, hvor han starter som chefrådgiver og talerskriver for formand Søren Søndergaard.
Det skriver han på LinkedIn.
Sune Gylling Æbelø har fulgt landbrugets omstilling tæt fra først Miljø- og Fødevareministeriet og senest Skatteministeriet, og han ser frem til at blive en del af arbejdet fra maskinrummet i Landbrug & Fødevarer.
"Jeg glæder mig til – sammen med alle de andre spændende og vigtige opgaver – at kaste mig ind i arbejdet med den omstilling, som de næste mange år bliver toneangivende for Landbrug & Fødevarers virke, og som skal bære dansk landbrug ind i fremtiden," skriver han i opslaget.
Sune Gylling Æbelø er uddannet journalist og har været taleskriver i Skatteministeriet siden 2022. Forinden var han taleskriver i Miljø- og Fødevareministeriet, og han har også tidligere været kommunikationschef i Det Obelske Familiefond.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Efter dansk pres: Her er 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg
- De headhunter nye departementschefer. Det er blevet en sværere opgave
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande




















































