Køb abonnement
Annonce
Om  
Michael Bang Petersen

Leder af Magtudredningen modtager statskundskabspris

Professor ved Aarhus Universitet Michael Bang Petersen er spids for Magtudredningen 2.0.
Professor ved Aarhus Universitet Michael Bang Petersen er spids for Magtudredningen 2.0.Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
8. november 2024 kl. 10.46

Det bliver i år magtudredningens forskningsleder, professor Michael Bang Petersen, som modtager Polimpact-prisen.

Det oplyser han selv på Linkedin.

Dansk Selskab for Statskundskab tildeler Polimpact-prisen, der gives til en forsker, som har udvist "særlig samfundsmæssigt engagement og har gjort en forskel med henhold til formidling, praksisorienteret forskning, rådgivning og lignende". Det er i år første gang, at prisen uddeles.

Læs også

"Jeg sætter stor pris på, at vores disciplin anerkender behovet for, at videnskaben gør en forskel for samfundet. I sidste ende er det de samfundsmæssige forbedringer, som vores forskning muliggør - ofte på langsomme og uventede måder - der retfærdiggør vores arbejde," skriver Michael Bang Petersen og fortsætter:

"På få tidspunkter i nyere historie har der været så stort et behov for statskundskab og dens indsigt i at skabe robuste demokratiske institutioner."

Forskningsprojektet "Magtudredningen 2.0" blev sat i gang af Folketinget i 2022. Projektet har til formål at skabe ny forskningsbaseret viden om demokratiets situation og vilkårene for de demokratiske processer til gavn for både folkevalgte politikere og den brede offentlighed.

Læs også
Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026