Lars Rasmussen
Niels B. ChristiansenLego-direktør stopper som formand i Demant og går efter ny post i Coloplast

Lars Rasmussen, som lige nu er midlertidig administerende direktør i Coloplast, træder ud af virksomhedens bestyrelse ved den kommende generalforsamling efter syv år som bestyrelsesformand.
Det oplyser Coloplast i en pressemeddelse.
"På vegne af bestyrelsen vil jeg gerne takke Lars for hans mangeårige engagement i Coloplast. Gennem næsten fire årtiers virke – herunder 10 år som CEO og 7 år som bestyrelsesformand – har Lars haft en afgørende rolle i at udvikle Coloplast til en global, førende MedTech-virksomhed," siger den midlertidige bestyrelsesformand Jette Nygaard-Andersen.
Samtidig har høreapparatskoncernen Demant meldt ud, at selskabets bestyrelsesformand, Niels B. Christiansen, som også er administrerende direktør i Lego, stopper som formand i Demant for i stedet at træde ind i Coloplasts bestyrelse.
I Coloplasts pressemeddelelse fremgår det, at bestyrelsen ved den kommende generalforsamling vil indstille Niels B. Christiansen som nyt bestyrelsesmedlem. Derudover forventes det, at han senest i forbindelse med den ordinære generalforsamling i december 2026 vil blive udpeget som bestyrelsesformand for virksomheden.
"Han kommer med relevant erfaring fra høreapparatindustrien, dyb indsigt i at operere på globale markeder og bred erfaring med at lede globale, kundeorienterede virksomheder – både som CEO og som bestyrelsesformand," siger Jette Nygaard-Andersen.
Coloplast holder 4. december generalforsamling i selskabet, hvor en ny bestyrelse skal konstitueres.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker





































